Thanksgiving Food Collection

Thanksgiving Food Collection

In the spirit of thanksgiving for our blessings, the St. John Kanty Loaves and Fishes is sponsoring its annual Thanksgiving Food Collection. We are asking for donations of non-perishable food items-cereal, tuna fish, peanut butter, jelly, baby food, rice, pasta, and canned items.

Please NO EXPIRED items and NO DENTED cans, they cannot be used.

From November 2 to November 24 food items can be left in the boxes at all church entrances or at the Parish Center.

Donations of food will be given to any family in our St. John Kanty parish that is in need. If you are in need of food for Thanksgiving or know of a parish family that is, please speak to one of our priests. All names will be kept confidential. Additional food donations will be given to St. Peter’s Haven, Clifton. This is the time to give thanks and to help others. Thank you for your participation.

Zbiórka żywności – od 2 do 24 listopada br.

Grupa z naszej Parafii: Loaves and Fishes, organizuje coroczną zbiórkę żywności przed Świętem Dziękczynienia. Prosimy więc o przynoszenie niepsujących się szybko artykułów spożywczych, jak płatki, masło orzechowe, galaretki, ryż, makaron, konserwy oraz żywność dla niemowląt.

Produkty spożywcze można pozostawić w skrzynkach przy wszystkich wejściach do kościoła lub w centrum parafialnym.

Proszę NIE przynosić rzeczy przeterminowanych, ani też w pogniecionych puszkach, gdyż nie możemy przekazać ich do użytku.

Te dary żywnościowe zostaną przekazane rodzinom naszej parafii, które są w potrzebie. Jeśli więc potrzebujesz jedzenia na Święto Dziękczynienia lub znasz rodzinę z naszej Parafii, która jest w potrzebie, to przekaż tę informację jednemu z naszych kapłanów. Informacje te będą traktowane jako poufne. Informujemy, że dary żywnościowe, które pozostaną, przekażemy do Przystani Świętego Piotra w Clifton

Święto Dziękczynienia to czas, by dziękować i pomagać innym. 

Dziękujemy za włączenie się w tę zbiórkę artykułów spożywczych.